Lak-Kısmi Lak

 |  Kategori: Matbaacılığın dilini bilmek lazım!  |  Yazan: PrintCenter  |  Yorum: 0 yorum

etiketler  kısmilaklakmatbaa

Lak-Kısmi Lak

Lak, baskı yüzeyine uygulanan, ürünün parlak ve çekici görünmesini; aynı zamanda dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan bir uygulamadır. UV (Ultraviyole) lak olarak da adlandırılır.

Lak, baskı yüzeyine uygulanan, ürünün parlak ve çekici görünmesini; aynı zamanda dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan bir uygulamadır. UV (Ultraviyole) lak olarak da adlandırılır. Lak uygulanmış kağıt yüzeyi nem, güneş ışığı, çizilme ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasını karşı dayanıklıdır. Diğer kaplama yöntemlerine (selofan, vernik) kıyasla en parlak görüntüyü lak verir. Kağıt kalınlığı arttıkça baskı sonrası pliyaj, katlama ve kesim işlemlerinde kağıttaki çatlama ihtimali artar.

Lak sadece kuşe kağıtlara uygulanabilir. Baskı sonrası koruyucu işlemleri tanımlarken “Lak” denildiğinde genellikle kağıdın tamamına lak uygulanacağı anlaşılır. Oysa lak sadece kağıdın tamamına değil, istenen bir bölgesine; sadece logonun, görselin vb. üzerine de uygulanabilir. Bu da kısmi lak adı olarak adlandırılır. Kısmi lak son yıllarda kullanımı gün geçtikçe artan, basılı ürünlerin birçoğunda ürünün etkisini arttırmak için kullanılan bir efekttir.

Özellikle davetiye, broşür, kartvizit, katalog, dergi ve kitap kapağı gibi insanların ellerinde en fazla dolaşan ürünlerde çok sık kullanılır.

  

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

 

Copyright © 2019, Her Hakkı Saklıdır.  Print Center  |  Site: İkipixel