RGB ve CMYK Renk Modelleri

 |  Kategori: Matbaacılığın dilini bilmek lazım!  |  Yazan: PrintCenter  |  Yorum: 0 yorum

etiketler  RGB nedirCMYK nedirrenk ayrımıtramrenk gamutu

RGB ve CMYK Renk Modelleri

Bir ekrandaki ya da basılı bir dokümandaki renk milyonlarca noktacıktan oluşur. Bu noktacıklar her iki ortam için farklı yapıdadır. RGB bir ışık kaynağından, CMYK ise ışığın bir yüzeyden yansımasından oluşan bir renk uzayıdır.

RGB (Red, Green, Blue), monitör ve cep telefonu gibi elektronik cihazların ışık kullanarak renk yaratmasını sağlayan bir renk modelidir. Diğer bir ifadeyle RGB’de renkler ışık kaynağının farklı dalga boylarından meydana gelir ve üç temel rengin (kırmızı, yeşil, mavi) değişik yoğunluklarda kullanılarak renk gamından istenilen rengin elde edilmesine dayanır. Ancak RGB renk modlu resimlerin ve RGB ile üretilen renklerin matbaada baskısı imkânsızdır. Bu nedenle RGB modeli yalnızca ekran sunumu, web tasarımı, interaktif CD tasarımı gibi elektronik grafik ürünler için kullanılmalıdır.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Siyah) modelinde gördüğümüz görüntü, kağıt üzerine gelen ışığın yansımasıdır. Dolayısıyla matbaa makineleri ve yazıcılar gibi mürekkep ve boya kullanarak renk üreten cihazların kullandığı bir renk modelidir. Işığı yansıtan ise “tram” adı verilen, 4 farklı renkli (Cyan-Mavi, Magenta-Pembe, Yellow-Sarı, K-Siyah) milyonlarca noktacığın kağıt üzerine basılmasıyla oluşan görüntülerdir. Bu modelde “K” harfi ile ifade edilen siyah, koyu tonların belirginliğini sağlamak ve kontrast oluşturmak amacıyla dolgu renk olarak kullanılır. CMYK modelinin renk skalası RGB’ye göre daha düşüktür, başka bir deyişle CMYK modeli parlak renkleri oluşturamaz. Bu nedenle olası bir renk farklılığı problemi yaşamamak için baskıya gidecek bir tasarımı baştan sona CMYK renklerini ve CMYK modlu görselleri kullanarak yapmak gerekir.

RGB ve CMYK gibi renk modelleri, insan gözünün görebileceği renklerin tümünü yaratamaz. Yandaki şekilde de görülebileceği gibi, CMYK renk modeli ile, basılarak üretilebilecek renkler, RGB’den daha azdır.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

 

Copyright © 2019, Her Hakkı Saklıdır.  Print Center  |  Site: İkipixel